Podmorski rurociąg naftowy i gazowy API 5L X70
Stopień materiałuRura przewodowa X70zgodny z normą API 5L, charakteryzujący się minimalną granicą plastyczności na poziomie 485 MPa i wytrzymałością na rozciąganie w zakresie od 570 MPa do 760 MPa. Ta wysoka-wytrzymałość pozwala mu wytrzymać-środowiska przenoszące wysokie ciśnienie, a doskonała spawalność i wytrzymałość w niskich-temperaturach sprawiają, że nadaje się do stosowania w trudnych warunkach klimatycznych.
Nie pozwól, aby czas realizacji opóźnił Twoją infrastrukturę. 10,000+ ton rur bez szwu i rur LSAW API 5L X70 w magazynie.Szybka wysyłka doHouston, Dubaj i Singapur.
Tabela rozmiarów rurociągów podmorskich API 5L X70 (NPS/DN)
| Nominalny rozmiar rury (NPS - cale) | Średnica nominalna (DN - mm) | Średnica zewnętrzna (OD - mm) | Typowa grubość ścianki (zestawienia) | Zakres grubości ścianki (WT - mm) | Proces produkcyjny |
| 8-5/8" | DN200 | 219.1 | Sch 40, 80, 120, 160 | 8.18 - 23.01 | SMLS/HFW |
| 10-3/4" | DN250 | 273.1 | Sch 40, 80, 120, 160 | 9.27 - 28.58 | SMLS/HFW |
| 12-3/4" | DN300 | 323.8 | Sch 40, 80, 120, 160 | 10.31 - 33.32 | SMLS/HFW |
| 16" | DN400 | 406.4 | Sch 40, 80, 120, 160 | 12.70 - 40.49 | SMLS/LSAW |
| 20" | DN500 | 508.0 | Sch 40, 80, 120, 160 | 15.09 - 50.01 | SMLS/LSAW |
| 24" | DN600 | 610.0 | Sch 40, XS, 80, 160 | 17.48 - 59.54 | LSAW / SMLS |
| 30" | DN750 | 762.0 | STD, Sch 80, 120 | 9.53 - 40.00 | ŁASZA |
| 36" | DN900 | 914.4 | STD, Sch 80, 120 | 9.53 - 50.00 | ŁASZA |
| 42" | DN1050 | 1066.8 | STD, Sch 80, 100 | 9.53 - 60.00 | ŁASZA |
| 48" | DN1200 | 1219.2 | STD, Sch 80, 100 | 9.53 - 65.00 | ŁASZA |
Tolerancje wymiarowe rurociągu podmorskiego API 5L X70 PSL2
| Parametr | Zakres rozmiarów (OD) | Tolerancja korpusu rury | Tolerancja końcówek rur |
| Tolerancja OD | 60,3 mm Mniejsze lub równe OD < 168,3 mm | ± 0,75% średnicy zewnętrznej | ± 0,5% średnicy zewnętrznej (maks. ± 1,6 mm) |
| 168,3 mm Mniejsza lub równa OD Mniejsza lub równa 610 mm | ± 0,75% średnicy zewnętrznej | ± 0,5% średnicy zewnętrznej (maks. ± 1,6 mm) | |
| OD > 610 mm | ± 1,0% średnicy zewnętrznej | ± 1,6 mm | |
| Tolerancja WT | Bez szwu (SMLS) | +15%, -12.5% | Taki sam jak korpus rury |
| Spawana rura | ± 10% lub ± 1,5 mm (w zależności od tego, która wartość jest mniejsza) | Taki sam jak korpus rury | |
| Brak--okrągłości (owalność) | OD Mniejsza lub równa 610 mm | 0,020 średnicy zewnętrznej | 0,015 OD (maks. 15 mm) |
| OD > 610 mm | 0,020 średnicy zewnętrznej | 0,010 OD (maks. 13 mm) | |
| Prostota | Na całej długości | Mniejsza lub równa 0,2% całkowitej długości | N/A |
| Przygotowanie skosu / końca | Standardowe wymagania | 30 stopni (+5 stopni, -0 stopni) | Powierzchnia korzenia: 1,6 mm (± 0,8 mm) |
Rury liniowe API 5L X70 PSL1 vs. PSL2 do ropy i gazu
| Funkcja | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
| Zakres siły plastyczności | Min. 485 MPa | 485 - 635 MPa(Ściśle kontrolowane) |
| Wytrzymałość na uderzenia | Nie obowiązkowe | Obowiązkowy test Charpy’ego V-z karbem (0 stopni lub -20 stopni) |
| Skład chemiczny | Standardowe limity | Ścisłe limity równoważnika węgla (CE). |
| Naprawy spoin | Dozwolone w niektórych przypadkach | Zabronione w korpusie rury |
Dlaczego API 5L X70 jest preferowane w projektach związanych z wydobyciem ropy i gazu na morzu
W porównaniu do niższych klas, takich jakX52IX65X70 zapewnia wymierne korzyści inżynieryjne i ekonomiczne dostosowane do ograniczeń projektowych offshore:
Zmniejszona grubość i waga ścianki: Wyższa granica plastyczności umożliwia stosowanie cieńszych ścianek rur przy równym ciśnieniu projektowym, obniżając całkowity tonaż stali, koszty transportu i obciążenia instalacyjne statków do układania rur. Redukcja masy ma kluczowe znaczenie w przypadku projektów głębinowych, gdzie-stabilność dna i obciążenia związane z pionem- są głównymi czynnikami wpływającymi na projekt.
Doskonała odporność na pękanie-w niskich temperaturach: PSL2 X70 jest wytwarzany w procesie walcowania kontrolowanego termomechanicznie (TMCP) lub hartowania i odpuszczania (Q&T), co zapewnia stałą energię uderzenia Charpy V-karbu (CVN) i odporność na rozrywanie- ciężaru (DWTT) w temperaturach dna morskiego i zapobiega-rozprzestrzenianiu się pęknięć w długim okresie.
Kontrolowana spawalność: Ścisłe ograniczenia dotyczące ekwiwalentu węgla (CE) i wrażliwości na pękanie na zimno (PCM) umożliwiają niezawodne spawanie podstawy szpuli i spawania w terenie, z przewidywalną- ciągliwością w strefie wpływu ciepła (HAZ), nawet w przypadku zmechanizowanych operacji spawania obwodowego na morzu.
Odporność na obciążenia instalacyjne: Wysoka wytrzymałość na rozciąganie i stosunek plastyczności- do-rozciągania (Y/T) ograniczony do 0,93 dla PSL2 zapewniają wystarczającą rezerwę plastyczności, aby wytrzymać zginanie, rozciąganie i obciążenia cykliczne podczas instalacji S-lay, J-lay lub szpuli-lay.
Sprawdzona długoterminowa-niezawodność: Dziesięciolecia historii usług na morzu na całym świecie potwierdzają wydajność X70 w środowiskach podwodnych zasolonych, pod ciśnieniem i obciążonych dynamicznie.
Systemy powłokowe do rur podmorskich API 5L X70
Zewnętrzną ochronę przed korozją i-stabilność dna zapewniają specjalnie-skonstruowane systemy powłok nakładane na materiał podstawy rury X70:
3LPE / 3LPP (trzy-warstwowy polietylen / polipropylen): Najpopularniejszy system powłok podmorskich zgodny z normą ISO 21809-1/2, zapewniający-długoterminową ochronę przed korozją i projektowany okres użytkowania wynoszący 30+ lat. 3W przypadku pracy w wyższych temperaturach preferowany jest LPP.
Klej epoksydowy (FBE): Stosowany do wewnętrznej ochrony przed korozją lub jako samodzielna powłoka zewnętrzna dla podziemnych sekcji przejściowych na lądzie-na morzu, zgodnie z CSA Z245.20.
Powłoka obciążająca beton (CWC): Nakładany na-powłokę antykorozyjną w celu zapewnienia ujemnej pływalności i-stabilności na dnie morskim, szczególnie w przypadku gazociągów o-dużych średnicach.
Wewnętrzna okładzina/podszewka CRA: Opcjonalna okładzina ze stopu-odpornego na korozję lub wyściółka do obsługi płynów wytwarzanych w wyniku korozji.
Zastosowania offshore API 5L X70
API 5L X70 jest wdrażane w całym łańcuchu wartości rurociągu podmorskiego, w tym:
Rurociągi do transportu ropy naftowej i gazu ziemnego-z głębokich i płytkich wód
Podmorskie sieci skupiające produkcję i różnorodne połączenia
Systemy pionów na powierzchni i pod wodą (bez szwu X70 dla pionów dynamicznych)
Rurociągi dochodzące i wychodzące na ląd na lądzie-na morzu
Wysokociśnieniowe-rurociągi do wtryskiwania wody i tłoczenia gazu
Zabudowa podmorska w Arktyce i-niskich temperaturach (klasa TMCP X70M)
Proces rurociągowy API 5L X70
Główny proces produkcyjny:
LSAW (spawanie łukiem krytym wzdłużnym) - Preferowany wybór w przypadku linii miejskich o dużej-średnicy:
Proces UOE (synonim precyzji):
Process Flow: Steel plate edge milling -> U-forming -> O-forming -> Pre-welding -> Internal and external submerged arc welding ->Rozszerzalność mechaniczna (rozszerzanie na zimno).
Przewaga na morzu: kluczem jest ekspansja mechaniczna. Eliminuje naprężenia szczątkowe powstające podczas procesu formowania i znacznie poprawia dokładność geometryczną rury (okrągłość i prostolinijność),-co jest kluczowym wymogiem w przypadku zautomatyzowanych operacji spawania-w środowiskach głębinowych.
Proces JCOE (łączenie grubych ścian z elastycznością):
Przebieg procesu: Płyty stalowe są stopniowo prasowane w kształty J-C-O.
Zaleta offshore: w porównaniu z procesem UOE, JCOE może obsługiwać rury o bardzo-grubych-ściankach (do 40–50 mm), spełniając w ten sposób rygorystyczne wymagania dotyczące odporności na zapadanie się pod wpływem zewnętrznego ciśnienia hydrostatycznego na głębokościach oceanu sięgających kilku tysięcy metrów.
TMCP (proces-termo-mechanicznej kontroli)
Zasada procesu: Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury i poziomów odkształcenia podczas walcowania blach stalowych można uzyskać-drobnoziarnistą mikrostrukturę bez konieczności dodawania nadmiernej ilości węgla lub pierwiastków stopowych.
Wartość zastosowania: Niezwykle niski równoważnik węgla (CEq mniejszy lub równy 0,40) zapewnia, że stal X70 wykazuje doskonałą spawalność w terenie w trudnych warunkach budowy na morzu (niewymagających wstępnego podgrzewania lub jedynie minimalne podgrzewanie), przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowo wysokiej udarności nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.
Bezproblemowy proces (SMLS) -Wysoko-piony ciśnieniowe i przewody przepływowe
Przebieg procesu: kęsy stalowe powstają w procesie ciągłego przebijania i-walcowania na gorąco.
Zastosowanie na morzu: Rury bez szwu eliminują ryzyko związane ze szwami spawalniczymi i są stosowane głównie w pionach przybrzeżnych-pionowych odcinkach rur łączących dno morskie z platformą morską, które są narażone na najpoważniejsze zmęczenie dynamiczne i wahania ciśnienia. Nieodłączna jednorodność X70 SMLS sprawia, że jest to jedyny realny wybór, jeśli chodzi o wytrzymywanie tak złożonych naprężeń dynamicznych.

Testowanie i kontrola jakości rurociągów offshore X70
Rury X70 klasy offshore-poddawane są kompleksowej kontroli i testom w celu sprawdzenia integralności przed instalacją. Typowy zakres obejmuje:
Badania hydrostatyczneprzeprowadza się na każdej rurze zgodnie z wymaganiami ciśnieniowymi określonymi w API 5L, biorąc pod uwagę średnicę rury, grubość ścianki i określone kryteria ciśnienia próbnego.
Automatyczne testy ultradźwiękowe-pełnej długości (AUT): 100% skan spoiny i korpusu rury pod kątem rozwarstwień, defektów planarnych i nieciągłości spoin; wady przekraczające 5% głębokości ścianki lub długości 50 mm są odrzucane.
Próba udarności Charpy’ego V-(CVN).: Testowane na metalu nieszlachetnym, stopiwie i SWC w minimalnej temperaturze projektowej w celu sprawdzenia odporności na pękanie.
Test upadku-Testy na rozdarcie ciężarem (DWTT): Obowiązkowe w przypadku linii eksportowych gazu i rur-o grubych ściankach, przy typowym wymaganiu co najmniej 85% powierzchni ścinającej w temperaturze –15 stopni, aby zapewnić zdolność do zatrzymywania pęknięć.
Testy HIC i SSC: Wymagane w przypadku pól kwaśnych (zawierających H₂S-), testowanych zgodnie z NACE TM0284 (HIC) i NACE TM0177 (SSC), ze standardowymi kryteriami akceptacji: CLR mniejszy lub równy 15%, CTR mniejszy lub równy 5%, CSR mniejszy lub równy 2%.
Weryfikacja wymiarowa: Pełna kontrola średnicy zewnętrznej, grubości ścianki, owalności, prostoliniowości i geometrii skosu, zgodnie z tabelami tolerancji API 5L.
Świadkowanie przez osobę trzecią-: Większość projektów offshore wymaga inspekcji przez akredytowane jednostki, takie jak DNV, BV, SGS lub ABS, z pełnymi certyfikatami testów materiałowych (MTC) i pełną dokumentacją identyfikowalności ciepła.
Certyfikat rury przewodowej API

Potrzebujesz certyfikowanej rury przewodowej do kluczowych projektów energetycznych?
Rurociąg API 5L X70 Pakowanie i wysyłka

Wysokowydajne-rury LSAW API 5L X70 do-transmisji terenowych.Niestandardowa grubość ścianki do 60 mm z precyzyjnym procesem produkcyjnym JCOE/UOE.
Często zadawane pytania
Q: Jaka jest wytrzymałość na rozciąganie rury X70?
Odp.: API 5L X70, znany również jako L485, ma minimalną granicę plastyczności 485 MPa (70 300 psi) i minimalną wytrzymałość na rozciąganie570 MPa (82700 psi). X70 to rura rurociągowa-o wysokiej wytrzymałości, którą można podzielić na poziomy PSL1 i PSL2. psl2 można podzielić na dwa stany: Q i M.
Q: Jaka jest twardość x70?
Odp.: Pod względem twardości rura API 5l x70 zazwyczaj mieści się w zakresie zapewniającym równowagę pomiędzy trwałością i urabialnością. Wartość twardości Rockwella dla tego materiału często waha się w granicach ok80-90 HRB, w zależności od obróbki i konkretnego składu stopu.
P: Czy API 5L X70 to zawsze PSL2 do użytku na morzu?
Odp.: Tak, prawie wszystkie projekty podmorskich rurociągów naftowych i gazowych wymagają API 5L PSL2 dla rur X70. W PSL1 brakuje obowiązkowych testów wytrzymałości, ścisłej kontroli chemicznej i pełnego pokrycia NDE wymaganego, aby wytrzymać ciśnienie podmorskie, obciążenia instalacyjne i-długoterminową ekspozycję na korozję. PSL1 można brać pod uwagę wyłącznie w przypadku nisko-nie-krytycznych, lądowych odcinków przejściowych.
P: Jaka jest różnica między X70M i X70Q w przypadku usług offshore?
Odp.: X70Q można wybrać do zastosowań w grubszych-ścianach, wymagających zwiększonej wytrzymałości i wydajności na całej-grubości. Przydatność usługi kwaśnej wymaga dodatkowych kwalifikacji zgodnie z wymaganiami projektu.
P: Czy API 5L X70 można stosować w kwaśnym (H₂S) środowisku morskim?
Odp.: Tak, jeśli jest produkowany zgodnie ze specyfikacją obsługi kwasowej (X70MS lub X70QS) z kontrolowaną twardością,-bardzo niską zawartością siarki i sprawdzoną odpornością na HIC/SSC zgodnie z NACE TM0284 i NACE TM0177. Kwaśny gatunek X70 jest szeroko stosowany na polach przybrzeżnych, gdzie w produkowanych płynach występuje mokry H₂S.
P: Jaka jest maksymalna średnica rury API 5L X70 dla rurociągów podmorskich?
Odp.: Rura LSAW X70 jest powszechnie dostarczana o średnicy zewnętrznej do 56 cali (1422 mm) dla-lini eksportowych gazu o dużej przepustowości. Spawana spiralnie (SSAW) X70 może być produkowana w jeszcze większych średnicach, jeśli pozwalają na to specyfikacje projektu. Bezszwowa rura X70 do rur pionowych jest zwykle ograniczona do 24 cali (610 mm) średnicy zewnętrznej.
P: Dlaczego DWTT jest wymagane w przypadku podmorskich gazociągów X70?
Odp.: Test -rozrywania z ciężarem upuszczanym (DWTT) mierzy odporność stali na propagację kruchego pękania. W przypadku wysokociśnieniowych-gazociągów podmorskich działające pęknięcie plastyczne może rozprzestrzeniać się na kilometry, jeśli nie zostanie zatrzymane. Obowiązkowe wymagania dotyczące powierzchni ścinającej DWTT zapewniają, że rura X70 zahamuje rozwój pęknięć, chroniąc rurociąg przed katastrofalną awarią.
P: Jak API 5L X70 wypada w porównaniu z X65 w przypadku projektów offshore?
Odp.: X70 zapewnia o około 8% wyższą granicę plastyczności niż X65 (485 MPa w porównaniu z. 450 MPa). Przy tym samym ciśnieniu projektowym pozwala to na zastosowanie cieńszej ściany, zmniejszenie ciężaru stali o około 7–10% i obniżenie kosztów instalacji. Kompromis polega na nieco bardziej rygorystycznych kontrolach spawania i wyższych kosztach materiałów podstawowych, które zazwyczaj są równoważone całkowitymi oszczędnościami w ramach projektu na-dalekich trasach eksportowych.
API 5L X70 pozostaje materiałem wzorcowym dla nowoczesnych podmorskich rurociągów naftowych i gazowych, równoważąc sprawdzoną wydajność, wydajność inżynieryjną i koszty cyklu życia. W przypadku specyfikacji PSL2 z{{4}specyficznymi dla projektu wymaganiami dotyczącymi wytrzymałości, testów i powłok, zapewnia niezawodne działanie w płytkich{{5}wodach, głębinach, Arktyce i kwaśnych obszarach podmorskich na całym świecie.
Popularne Tagi: api 5l x70 podmorski rurociąg naftowy i gazowy, Chiny api 5l x70 podmorski rurociąg naftowy i gazowy producenci, dostawcy, fabryka, Rura linii API 5L do budowy, Rura linii API 5L do transportu paliwa, Rura linii API 5L do transmisji na duże odległości, Rura liniowa API 5L do sprzętu energii wiatrowej, Rura API 5L do rafinerii, Rura API 5L odporna na korozję
Może ci się spodobać również
Wyślij zapytanie














