>X52 w kontekście
API 5L X52 to gatunek rur przewodowych o średniej-wytrzymałości, o określonej minimalnej granicy plastyczności wynoszącej 360 MPa lub 52 200 psi i określonej minimalnej wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 460 MPa. Jej oznaczenie w normach ISO 3183 i GB/T 9711 to L360, a rury dostarczane na eksport są zwykle oznaczone obiema nazwami. Gatunek ten jest popularny, ponieważ zapewnia użyteczną wytrzymałość ciśnieniową, zachowując tolerancję na normalne praktyki spawania w terenie, co pozwala na przewidywalność kwalifikacji i kosztów budowy.
>Właściwości mechaniczne
| Nieruchomość | Wymóg |
|---|---|
| Minimalna granica plastyczności | 360 MPa / 52 200 psi |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie | 460 MPa / 66 700 psi |
| Górna granica plastyczności, PSL2 | Ograniczone powyżej określonego minimum |
| Stosunek plastyczności do rozciągania, PSL2 | Ograniczone zgodnie ze standardem, aby zachować plastyczność |
| Wydłużenie | Określana za pomocą standardowego wzoru opartego na wytrzymałości na rozciąganie i-polu przekroju poprzecznego |
| Twardość, PSL2 | Maksymalnie 250 HV10, 250 HBW lub 22 HRC |
| Udarność, PSL2 | Obowiązkowy test-Charpy V z karbem, z temperaturą i energią testu uzgodnioną dla projektu |
Górna granica plastyczności i stosunek granicy plastyczności do rozciągania odróżniają materiał PSL2 od PSL1 i materia, w przypadku której spoiny obwodowe muszą odpowiadać wytrzymałości korpusu rury. Rura o niezwykle dużej granicy plastyczności w stosunku do wytrzymałości na rozciąganie może podczas instalacji wykazywać zmniejszoną odporność na odkształcenia.
>Skład chemiczny
| Element | PSL1 | Warunki PSL2, R, N i M | PSL2, stan Q |
|---|---|---|---|
| Węgiel | Maks. 0,28% bez szwu, maks. 0,26% ze spawaniem | Maks. 0,24% bez szwu, maks. 0,22% ze spawaniem | 0,18% maks |
| Mangan | Maks. 1,40% | Maks. 1,40% | Maks. 1,60% |
| Fosfor | 0,030% maks | 0,025% maks | 0,025% maks |
| Siarka | 0,030% maks | 0,015% maks | 0,015% maks |
| Odpowiednik węgla | Nie kontrolowane | Ograniczone w zakresie klas | Ograniczone w zakresie klas |
Wytrzymałość osiąga się dzięki manganu i mikro-stopom niobu, wanadu i tytanu, których łączna zawartość jest ograniczona przez normę. Kontrolowany ekwiwalent węgla sprawia, że X52 PSL2 można spawać konwencjonalnymi procedurami, zachowując jednocześnie wytrzymałość w niskiej temperaturze.
>Typowe zastosowania
Rurociągi przesyłowe ropy i gazu w zakresie średniego ciśnienia.
Linie zbierające, linie przepływowe i rurociągi stacyjne.
Linie przesyłowe wody i procesy przemysłowe.
Rury konstrukcyjne i pale, w przypadku których wymagana jest certyfikowana granica plastyczności.
Linie gnojowicy i odpadów poflotacyjnych w służbie górniczej.
>Spawalność i wytwarzanie
X52 to jeden z łatwiejszych w spawaniu gatunków rur przewodowych. Procedury są zgodne z API 1104 lub ISO 13847, a w zależności od warunków otoczenia i wymaganej wytrzymałości stosowane są zarówno materiały celulozowe, jak i materiały o niskiej zawartości-wodoru. Nagrzewanie wstępne jest zwykle kontrolowane na podstawie grubości ścianki i ekwiwalentu węgla rzeczywistego ciepła stali, a dopływ ciepła jest ograniczony, tak aby wytrzymałość-strefy wpływu ciepła nie uległa pogorszeniu. Przed spawaniem należy oczyścić wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię zakończenia rury oraz sprawdzić wymiary ukosu, ponieważ niedopasowana grubość ścianki lub nieprawidłowe przygotowanie skosu jest częstą przyczyną wad spawalniczych. W przypadku rur pokrytych powłoką należy zachować-odciętą długość, aby pozostałości powłoki nie dostały się do jeziorka spawalniczego. W przypadku zastosowań kwaśnych zamawia się rurę z ograniczonym składem chemicznym i niższą maksymalną twardością, a połączenia spawane są sprawdzane pod kątem twardości.
>Często zadawane pytania
P: Jakie są wartości wytrzymałości API 5L X52?
X52 ma określoną minimalną granicę plastyczności 360 MPa, równą 52 200 psi i określoną minimalną wytrzymałość na rozciąganie 460 MPa, równą 66 700 psi.
P: Jaki jest odpowiednik X52 w ISO 3183?
Równoważne oznaczenie to L360. Obie nazwy odnoszą się do tej samej minimalnej granicy plastyczności wyrażonej w megapaskalach i tysiącach funtów na cal kwadratowy.
P: Od czego zależy maksymalna zawartość węgla w X52?
Zależy to od poziomu specyfikacji produktu i warunków dostawy. PSL1 dopuszcza 0,28% dla rury bez szwu, PSL2 w warunkach R, N i M pozwala na 0,24%, a warunek Q pozwala na 0,18%.
P: Dlaczego w X52 PSL2 kontrolowany jest ekwiwalent węgla?
Ekwiwalent węgla przewiduje, jak stal będzie się zachowywać podczas spawania. Ograniczenie tego zmniejsza ryzyko powstania twardych,-wrażliwych na pęknięcia mikrostruktur w-strefie wpływu ciepła i umożliwia prostszą procedurę spawania.
P: Czy rurę X52 można stosować w niskiej temperaturze?
Tak, jeśli rura zostanie zamówiona z odpowiednią temperaturą testu Charpy'ego, a zmierzona pochłonięta energia spełnia wymagania projektu. Wymóg udarności należy podać w zamówieniu.
P: Jaka jest maksymalna dozwolona twardość X52 PSL2?
Norma ogranicza rury PSL2 do 250 HV10, 250 HBW lub 22 HRC. Specyfikacje usług kwaśnych często ustalają niższe wartości maksymalne dla korpusu rury i złącza spawanego.





