W dziedzinie rurociągów ropy i gazu ziemnego klasy PSL1 i PSL2 normy API 5L funkcjonują jako dwie równoległe ścieżki techniczne, z których każda odpowiada wymaganiom inżynieryjnym związanym z różnymi poziomami ryzyka. Ten system klasyfikacji nie stanowi jedynie prostego rozróżnienia pomiędzy jakością wyższą i gorszą; raczej poprzez systematyczne różnice w składzie chemicznym, właściwościach mechanicznych i wymaganiach testowych ustanawia marginesy bezpieczeństwa dostosowane do różnorodnych środowisk usługowych.
Nie przepłacaj w projekcie rurociągu. Dowiedz się, kiedy API 5L PSL1 jest wystarczające, a kiedy PSL2 jest obowiązkowe ze względów bezpieczeństwa.Skorzystaj już teraz z naszej fachowej porady dotyczącej wyboru.
Tabela porównawcza składu chemicznego API 5L PSL1 i PSL2 (analiza cieplna %)
| Stopień stali | Poziom specyfikacji (PSL) | Typ produkcji | Węgiel (C) Maks.% | Mangan (Mn) Maks.% | Fosfor (P) Maks.% | Siarka (S) Maks.% | Mikro-stopy / Uwagi |
| klasa B | PSL1 | SMLS/WLD | 0.26 | 1.20 | 0.030 | 0.030 | Nic |
| PSL2 | SMLS/WLD | 0.22 | 1.20 | 0.025 | 0.015 | Dodatki Nb, V, Ti | |
| X42 | PSL1 | SMLS/WLD | 0.26 | 1.30 | 0.030 | 0.030 | Nic |
| PSL2 | SMLS/WLD | 0.22 | 1.30 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti | |
| X52 | PSL1 | SMLS/WLD | 0.26 | 1.40 | 0.030 | 0.030 | Nic |
| PSL2 | SMLS/WLD | 0.22 | 1.40 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti | |
| X60 | PSL1 | SMLS/WLD | 0.26 | 1.40 | 0.030 | 0.030 | Nic |
| PSL2 | SMLS/WLD | 0.22 | 1.45 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti | |
| X65 | PSL1 | SMLS/WLD | 0.26 | 1.45 | 0.030 | 0.030 | Sugerowano zastosowanie mikro-stopów |
| PSL2 | SMLS/WLD | 0.22 | 1.45 | 0.025 | 0.015 | Obowiązkowe Nb, V, Ti | |
| X70 | PSL1 | SMLS/WLD | 0.26 | 1.65 | 0.030 | 0.030 | Sugerowano zastosowanie mikro-stopów |
| PSL2 | SMLS/WLD | 0.22 | 1.65 | 0.025 | 0.015 | Obowiązkowe Nb, V, Ti |
Obowiązkowe limity ekwiwalentu węgla (CE) dla PSL2
| Stopień stali | CEiiw (dla C > 0,12%) Maks. % | CEpcm (dla C mniejszego lub równego 0,12%) Maks. % |
| Klasa B/L245 | 0.43 | 0.25 |
| X42 / L290 | 0.43 | 0.25 |
| X52 / L360 | 0.43 | 0.25 |
| X60 / L415 | 0.43 | 0.25 |
| X65 / L450 | 0.43 | 0.25 |
| X70 / L485 | 0.43 | 0.25 |
Szybkie porównanie: API 5L PSL1 vs. PSL2
| Funkcja techniczna | API5L PSL1 | API5L PSL2 |
| Zakres gatunków stali | A25 do X70 | Klasa B do X120 |
| Skład chemiczny | Standardowe limity branżowe | Bardziej rygorystyczne limity(o obniżonej zawartości węgla, P i S) |
| Właściwości mechaniczne | Tylko minimalna plastyczność i wytrzymałość na rozciąganie | Określony zakres(Min./maks.) dla plastyczności i wytrzymałości na rozciąganie |
| Testowanie udarności | Nie obowiązkowe | Obowiązkowy(test Charpy’ego V-nacięcie) |
| Naprawa spawania | Dozwolone na korpusie rury | Surowo zabronionena korpusie rury |
| Identyfikowalność | Podstawowa identyfikowalność partii | Pełna identyfikowalność(Ciepło-do-poszczególnej rury) |
| Orzecznictwo | PL 10204 3.1 | PL 10204 3.2(Powszechnie wymagane) |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | Brak wymagań | Maks. 0,93(Zapewnia plastyczność) |
Testowanie i inspekcja rurociągów GNEE API 5L PSL1 i PSL2

Pakowanie i wysyłka rurociągów API 5L PSL1 i PSL2

Często zadawane pytania
Co oznacza PSL2 na rurze?
Rury te są produkowane na dwóch poziomach specyfikacji produktu, znanych jako PSL-1 i PSL-2. PSL-1 zapewnia standardowy poziom jakości rur przewodowych. Jednakże rury PSL-2 takdodatkowe wymagania dotyczące składu chemicznego, właściwości mechanicznych, odporności na karb i dodatkowe wymagania NDT.
Co to jest specyfikacja API 5L PSL1?
Rura API 5L klasy B PSL1 Skład chemiczny
W przypadku zmniejszenia maksymalnej zawartości węgla o 0,01%, dozwolone jest zwiększenie o 0,05% Mn, maksymalnie o 1,65% dla gatunku Większego lub równego L245 lub B, ale mniejszego lub równego L360 lub X52; maksymalnie do 1,75% dla gatunku > L360 lub X52, ale < L485 lub X70; i maksymalnie do 2,00% dla gatunku L485 lub X70.





