Dwa podobne stopnie, dwa różne obowiązki
ASTM A106 klasa B i API 5L klasa B to specyfikacje rur ze stali węglowej-manganowej, obejmujące rury bez szwu i spawane, a minimalna wytrzymałość na rozciąganie w obu przypadkach wynosi 415 MPa (60 ksi). Ponieważ dane dotyczące wytrzymałości wyglądają prawie identycznie, te dwie klasy są często zamawiane zamiennie, chociaż zostały napisane dla różnych zastosowań. ASTM A106 to specyfikacja-rur ciśnieniowych do pracy w podwyższonych-temperaturach, natomiast API 5L to specyfikacja-rur przewodowych do transportu ropy i gazu. Rura może mieć podwójne{{13}certyfikaty w obu przypadkach, ale tylko wtedy, gdy huta zakwalifikowała każdy wytop zgodnie ze wszystkimi klauzulami obu dokumentów.
Porównanie składu chemicznego
| Element | ASTM A106 klasa B | API 5L klasa B (PSL1) |
|---|---|---|
| Węgiel, maks.% | 0.30 | 0.28 |
| Mangan% | 0.29 - 1.06 | 1,20 maks |
| Fosfor, maks.% | 0.035 | 0.030 |
| Siarka, maks.% | 0.035 | 0.030 |
| % krzemu | 0,10 min | nie określono |
Praktyczna różnica polega na węglu i manganie. A106 klasa B dopuszcza zawartość węgla do 0,30%, podczas gdy API 5L klasa B ogranicza zawartość węgla do 0,28% i zawartość manganu do 1,20%. API 5L ogranicza również fosfor i siarkę do 0,030% każdy, podczas gdy A106 dopuszcza 0,035%. Krzem stanowi kontrolowane minimum wynoszące 0,10% w A106, co odzwierciedla praktykę odtleniania niezbędną do uzyskania-wytrzymałości temperaturowej. Wybór metody API 5L PSL2 jeszcze bardziej zaostrza limity i ogranicza łączną zawartość wanadu, niobu i tytanu, dlatego rura PSL2 jest zwykle wybierana do zastosowań w niskich-temperaturach lub w przypadku produktów kwaśnych.
Właściwości mechaniczne
| Nieruchomość | ASTM A106 klasa B | API 5L klasa B |
|---|---|---|
| Minimalna granica plastyczności | 240 MPa | 241 MPa (PSL1); 245 MPa dla L245 (PSL2) |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie | 415 MPa | 415 MPa |
| Minimalne wydłużenie | 20 % | Obliczane ze wzoru w API 5L, zazwyczaj wyższe dla typowych grubości ścian |
| Testowanie udarności | Tylko jeśli jest to określone w zamówieniu | Opcja zamówiona w PSL1; wymagane przez PSL2 dla określonych temperatur projektowych |
A106 klasa B ustala swoje wartości bezpośrednio w tabelach normy, co ułatwia testowanie akceptacyjne, ale pozostawia mniej miejsca na warianty-o wyższej wytrzymałości. API 5L klasa B wyraża wydłużenie za pomocą wzoru, więc wymagana wartość rośnie wraz ze średnicą i grubością ścianki; jest to jeden z powodów, dla których sam certyfikat młyna nie stanowi dowodu zamienności.
Zastosowania i zakres usług
ASTM A106 klasa B: rury kotłowe i kolektory, przegrzewacze, ekonomizery, wymienniki ciepła, rurociągi do procesów rafineryjnych i petrochemicznych oraz inne części ciśnieniowe, gdzie ASME B31.1 lub ASME B31.3 reguluje obliczanie grubości ścianki.
API 5L klasa B: lądowe i morskie rurociągi przesyłowe, linie zbierające, rurociągi do wtryskiwania wody i rurociągi użyteczności publicznej zaprojektowane zgodnie z normą ASME B31.4 lub ASME B31.8, gdzie o zakupie decydują wymiary rur przewodowych, jakość spoin i spawalność w terenie.
Różnią się także serie średnicy zewnętrznej i grubości ścianki. Rura A106 jest zwykle zamawiana zgodnie z harmonogramami ASME B36.10M, natomiast rura przewodowa API 5L jest zamawiana zgodnie z tabelami wymiarowymi API 5L, które obejmują większe średnice i definiują grubości ścianek do projektowania przekładni.
Punkty wyboru i zamówienia
Najpierw ustal kodeks projektowy, ponieważ ASME B31.1, B31.3, B31.4 i B31.8 wskazują na różne specyfikacje rur dla tego samego ciśnienia projektowego.
Podaj poziom specyfikacji produktu dla API 5L. PSL2 zapewnia obowiązkowe badania nieniszczące-, bardziej rygorystyczny skład chemiczny, maksymalny stosunek plastyczności- do-rozciągania wynoszący 0,93 i wymagania dotyczące udarności Charpy’ego.
W przypadku pracy mokrej i kwaśnej należy dodać wymagania materiałowe NACE MR0175 / ISO 15156 i potwierdzić wartości graniczne twardości mające zastosowanie do gotowej rury.
Wymagaj certyfikatu testu młyna EN 10204 3.1 dla dowolnego gatunku i uzgodnij liczbę wytopową z oznakowaniem rury i zapisem testu hydrostatycznego.
Nie należy mieszać dwóch specyfikacji w jednym zamówieniu bez podwójnej certyfikacji, ponieważ identyfikowalność może zostać zakwestionowana podczas kontroli-strony trzeciej.
Często zadawane pytania
P: Czy rurę ASTM A106 klasy B można stosować jako rurę przewodową klasy B API 5L?
Tylko wtedy, gdy rura ma podwójny-certyfikat. Certyfikat musi wykazywać zgodność z tolerancjami wymiarowymi API 5L, kontrolę i znakowanie spoin, a nie tylko z wartościami mechanicznymi A106.
P: Który gatunek jest lepszy do-linii parowej o wysokiej temperaturze?
Konwencjonalnym wyborem jest klasa B ASTM A106, ponieważ jej skład chemiczny i minimum krzemu są przeznaczone do pracy w podwyższonej-temperaturze pod ciśnieniem zgodnie z ASME B31.1.
P: Czy wartości ciśnienia obu klas są takie same?
Nie. Dopuszczalne naprężenia podano w tabelach norm projektowych, a obliczenie grubości ścianki zależy również od określonej średnicy zewnętrznej i tolerancji, które różnią się dla rurociągu ciśnieniowego i przewodowego.
P: Czy rura API 5L klasy B wymaga testów udarności?
Jest to opcjonalne w PSL1 i zamawiane jako wymaganie dodatkowe, ale PSL2 narzuca testowanie Charpy'ego dla gatunków i grubości ścian objętych normą, gdy wymaga tego temperatura projektowa lub specyfikacja nabywcy.
P: Jak kupujący może rozróżnić te dwa gatunki na podwórku?
Sprawdź szablon lub stempel na rurze, numer wytopu i certyfikat walcowni: na rurze API 5L oznaczona jest specyfikacja i poziom specyfikacji produktu, natomiast na rurze A106 podany jest gatunek i obowiązujące oznaczenie ścianki.





